Oskar Kärg: “Tunne oli selline, nagu võitnuksin just MotoGP etapi”

Nädalavahetusel toimus Soomes motoringraja Eesti meistrivõistluste etapp, mis koos põhjanaabrite etapiga oli sedakorda esmakordselt uuel Kymiringil. Heitlikele oludele vaatamata tegid mitmed võistlejad märkimisväärseid tulemusi.

Kõige suurema karikakoormaga tulid Kymiringilt tagasi Suzuki Team Estonia liikmed. Külgvankrite klassis osalesid Jaanus Saarmaa / Sander Telve (Suzuki) ka Soome meistrivõistluste arvestuses ning tõid sealt laupäevasel vihmasõidul koju etapivõidu, pühapäeval aga pidasid maha ägeda lahingu MM-kogemusega Tero Mannineni / Jaana Soppaga, mis seekord lõppes soomlaste eduga. 

Tarmo Tempel, Sander Telve ja Jaanus Saarmaa.

Nädalavahetuse kõige konkurentsitihedamaks klassiks kujunes Superbike, kus starti asus koguni 33 sõitjat. 

Laupäevases vihmasõidus osutus eestlastest kiireimaks värske superbike’i sõitja ja avaetapil võidutsenud Jaanus Saarmaa, kelle jaoks oli tegemist esimese tõsisema vihmasõidukogemusega Aprilia RSV4 Factory Superbike masinal. Teise koha eestlaste seas saavutas Sander Telve (BMW) ning kolmandana lõpetas Silvester Sarapik (Aprilia, Vihur Motosport).

Pühapäeval jätkas Saarmaa tugevat nädalavahetust ja oli taas eestlastest kiireim. Teise koha eestlaste seas võttis Mihkel Osula (Ducati, Vihur Motosport) ning kolmandana lõpetas Telve. Ühises Eesti ja Soome meistrivõistluste Superbike klassi arvestuses teenis Saarmaa sõitudest 9. ja 8. koha punktid, Telve lõpetas mõlemad sõidud 12. kohal. Sarapiku tulemused olid 13. ja 21. koht ning Osula lõpetas sõidud vastavalt 14. ja 10. kohal.

Mihkel Osula jaoks oli Kymiring täiesti uus rada ning nädalavahetuse algus ei olnud sugugi lihtne. Muutlikud ilmaolud vähendasid treeningaega ning sõitja sai enne võistlusi teha vaid mõned täisväärtuslikud sessioonid kuival rajal.

„Õpiaega jäi natuke väheseks,“ võttis Osula reedese päeva kokku.

Kvalifikatsioonis näitas ta siiski head kiirust, sõites 34 osaleja (stardis oli ka Soome klass Open 1000) seas välja 16. stardikoha. Laupäevane vihmasõit kujunes aga keeruliseks.

„Minu viimane vihmasõit oli 2019 või 2020. Kuna ka masin on täiesti uus, valisin rattale vale seade ja rikkusin sellega enda sõidu ära,“ selgitas ta.

Pühapäeval tuli Osulal alustada sõitu alles 22. stardikohalt ning ka start ei õnnestunud plaanipäraselt. Vale käiguvaliku tõttu kaotas ta kohe veel mitu kohta ja lõpetas avaringi 23. positsioonil.

Seejärel algas aga nädalavahetuse üks muljetavaldavamaid tõuse. Ring ringi järel konkurente edestades murdis Osula läbi kogu võistlejaterivi ning jõudis finišisse 10. kohal.

„Sõit oli minu jaoks äärmiselt põnev. Tegin ilmselt selle ühe sõidu jooksul rohkem möödasõite kui mõnel hooajal kokku – kindlasti üle viieteistkümne,“ rääkis ta.

Viimastel ringidel õnnestus tal kinni püüda ka Sarapik ja Telve.

Silvester Sarapikul ei õnnestunud laupäevases kvalifikatsioonis vähese rajakogemuse tõttu Superbike’iga rajal, kus ta viimati sõitis Supersport 300-ga viie aasta eest, soovitud ringiaega välja sõita ning võistlust tuli alustada 27. kohalt. Vihmastes tingimustes peetud sõidus suutis ta siiski mitmeid konkurente edestada ning lõpetas päeva Superbike’ides 13. kohal.

Pühapäev algas hea stardiga, kuid kolmandal ringil tabasid Sarapiku ratast tehnilised probleemid. Vaatamata sellele õnnestus tal sõit lõpuni viia.

„Motosport on ettearvamatu ja kõike võib juhtuda. Loodame, et järgmine etapp Lätis kujuneb veelgi paremaks,“ võttis Sarapik nädalavahetuse kokku.

Rehemägi kindlustas Supersport 300 klassis maksimumpunktid

Supersport 300 klassis oli mõlemail päevil Eestlastest kiireim Risto Rehemägi (Yamaha, Vihur Motosport). Mõlemas sõidus järgnesid talle Gerardas Viskantas (Leedu, KTM) ja Marko Sauemägi (Yamaha, Vihur Motosport).

Rehemägi jäi nädalavahetusega üldjoontes rahule, kuigi tunnistas, et kiiremate Soome sõitjatega konkureerimiseks oleks kulunud rohkem rajaaega.

„Soome etapp läks nii nagu lootsin. Olin soomlaste järel kiireim ja sain Eesti meistrivõistluste arvestusse vajalikud punktid kätte. Veidi jäi kripeldama, et päris liidrite temposse ei jõudnud, aga seda on ühe treeningpäeva pealt ka palju tahta,“ sõnas ta.

Sõitja kiitis ka Kymiringi rada, mis pakkus nii väljakutseid kui sõidunaudingut. Lisaks hoidsid vahelduvad ilmaolud kogu nädalavahetuse vältel võistlejaid pidevalt valikute ees.

„Rada on väga äge ja ilm tegi asja eriti põnevaks. Mitmel korral ei teadnud veel viis minutit enne sessiooni algustki, kas alla panna vihmarehvid või slikid,“ kirjeldas Rehemägi Kymiringi muutlikke tingimusi.

Freimann jäi Superstock 600 klassis peale

Soomlaste Superspordiga koos startinud Superstock 600 klassis kujunes nädalavahetus kahe Vihur Motosporti sõitja, Hugo-Brent Freimanni ja Andre Kösteri omavaheliseks mõõduvõtuks. Mõlemas sõidus osutus kiiremaks Freimann, kelle nädalavahetus kulges tõusvas joones. Reedel keskendus ta uue rajaga kohanemisele ning koos meeskonnaga otsiti sobivaid seadistusi, mis andsid päeva lõpuks juba hea enesetunde.

Laupäevases vihmasõidus ei õnnestunud tal pärast ebaõnnestunud starti soovitud tempot leida ning tulemuseks jäi koht teise kümne alguses. Pühapäeval olid nii seadistus kui enesekindlus juba märksa paremad ning Freimann tõusis tugeva sõiduga stardirivi keskelt neljandaks. „Sain hea hoo üles, tegin mitu möödasõitu ja lõpuks lõpetasin neljandal kohal. Tempoga jäin väga rahule,“ võttis ta nädalavahetuse kokku.

Kösteri nädalavahetust mõjutasid tehnilised probleemid ja ebaõnn laupäevases sõidus, kui võistlus lõppes talle juba avaringil. „Esimesel ringil tekkis teise sõitjaga väike ruumipuudus ning kaldusin märjale rajaservale. Kukkusin ja pärast seda kadus rattal täielikult elekter.“

Kuigi meeskond suutis elektririkke mõne tunniga üles leida, ei lõppenud probleemid sellega. Järgmisena lakkas töötamast starter ning ratta käivitamine muutus tõeliseks väljakutseks.

„Kardo ja Andres leidsid lahenduse, aga masinat sai tööle panna vaid mutrivõtmega starteri juhet nügides,“ kirjeldas ta keerulist remonti.

„Pühapäeval läksin rajale mõttega, et pean selle poolkatkise masinaga finišijoone ületama. See plaan sai täidetud.“

Kärg võttis Kymiringilt maksimumtulemuse

Kaheksa osalejaga Twin Sportbike klassis jätkas oma muljetavaldavat hooaega 15-aastane Oskar Kärg, kes võitis Kymiringil mõlemad sõidud. Juba hooaja avaetapil Porsche Ringil näitas noor sõitja, et suudab pakkuda tugevat konkurentsi klassi kogenumatele sõitjatele, ning Soomes vormistas ta nädalavahetuse maksimumtulemusega. Kymiringil selle klassi parima kvalifikatsiooniaja sõitnud Karol Kadarik finišeerus laupäeval teisena, kuid pidi pühapäeval alla vanduma Joel Videsele. Esimese sõidu kolmandana lõpetanud Vides sõitis pühapäeval twinide parima ringiaja 2.11,4 ja finišeerus teisena. 

Kärg kirjeldas Kymiringi kui väga nauditavat rada: „Rada oli imeline, heas mõttes voolav ning enamjaolt kiire. Rajal oli ka pimedaid kurve, mis ehmatasid esimesel sessioonil natukene, aga paari ringi järel harjusin ära.“

Nädalavahetus algas keerulistes ilmaoludes. Reedesed treeningud toimusid vahelduvates tingimustes ning sõitja sai proovida nii vihma- kui kuivailmarehve. Laupäevaks saabus vihm, mis tõi kaasa ootamatu tehnilise probleemi vahetult enne esimest võistlussõitu.

Keerulisest olukorrast hoolimata õnnestus tal sõit kindlalt kontrolli alla saada. Hea stardi järel kasvatas ta edu konkurentide ees ning tõi võidu turvaliselt koju. “Oleksin tahtnud seda sõitu uuesti teha, aga parema esipiduriga,“ tõdes noormees hiljem.

Pühapäevases sõidus näitas Kärg taas kindlat tempot. Kuigi hommikune treening ei kulgenud ideaalplaani järgi, õnnestus tal võistluses konkurendid seljataha jätta juba esimestel ringidel.

„Joel sai väga hea stardi, kuid surusin temast kohe mööda. Sõit läks väga stabiilselt – ringiajad erinesid vaid sajandike võrra. Kui lõpus nägin, et vahe on piisav, sain rahulikumalt finiši poole sõita.“

Emotsioonid pärast finišit olid noore sõitja sõnul võimsad. „Üle finišijoone tulles tundsin end nagu oleks just MotoGP võistluse võitnud. Väga vinge tunne oli.“

Kärg tänas ka oma tiimi ja toetajaid: „Tahan väga tänada kogu tiimi ja sponsoreid. Ilma nendeta poleks see võimalik.“

Kõik võistluse tulemused leiad siit: https://tulosarkisto.fi/race-results/show-results/14093

Motoringraja Eesti meistrivõistlused jätkuvad juba 27.-28. juunil Lätis Bikernieki ringrajal. Antud võistlusega tähistatakse ühtlasi lätlaste legendaarse raja 60. juubelit. Lähema info võistluse kohta leiad motoringraja kodulehelt: https://www.motoringrada.ee/motoringraja-emv-iii-etapp-2026/

Fotod: Suzuki Team Estonia